


ASP Raven C Dual-Fuel EDC Penlight - 250 Lumens - Includes USB-C Rechargeable Li-ion Battery
- Professional-grade penlight with design optimized for daily carry
- Up to 250 lumens for law enforcement & inspection tasks
- Runs on included USB-rechargeable battery or 2 x AAAs
- Durable anti-slip polymer shell withstands harsh environments!
- IP Rating: IPX4
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
ASP Raven C
Ultra-Bright Professional EDC Penlight
When you need a discreet penlight you can carry anywhere and adapt to any task, look no further than the ASP Raven C! Thanks to its smart control system and portable profile, you'll have instant access to a 180ft, 250-lumen beam of light for versatile situation management. With a simple double-tap of the tail switch, you'll reach the 25-lumen low mode, perfect for most document and equipment inspection tasks. Outfitted with a CREE XP-G LED package and machined high-polish parabolic aluminum reflector, the Raven C produces a precise, uniform spot for balanced task or environmental illumination.
Durable Design with Versatile Power
The hallmark of the Raven C is its stealthy 45-facet matte black polymer body which fights off scratches and corrosion. This hard shell is mated to an aerospace-grade aluminum fuselage that provides optimized heat management. Lightweight and compact, it's got a removable metal pocket clip so you can clip it on a pocket, duty vest, or service gear. The light gets its name from its new (included) lithium-ion battery with a USB-C charge port built in. Plug in from power banks and other charge adapters on the go, or pop in a pair of common AAA batteries for extended off-grid use. React, adapt, and illuminate the path forward with the ASP Raven C Penlight!
| High | Low | |
| Output | 250lumens | 25lumens |
|---|---|---|
| Runtime | 2.5hours | - |
| Distance | 55meters | - |
- Notable Features
- » Multifaceted polymer housing doesn't catch on pockets, making it easier to carry and store
- » Space-age switch activates quietly so you can stay low-profile while on patrol
- » Included rechargeable battery features a built-in power indicator to simplify charge management
- » Enhanced safety features including high-output LED with thermal control and protected li-ion battery pack
- » Gasket-sealed rainproof and impact-resistant construction
- » Momentary or constant output enabled by two-stage metal tail switch
Note: This item cannot be exported from the USA. The only exception is for APO/FPO and similar addresses with a US zip code.
Item Details
| Brand | ASP |
| SKU | ASP-35801 |
| Primary Material | Polymer |
| Max Lumens (lm) | 250 |
| Max Throw (m) | 55 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail |
| Length | 5.83 in (148 mm) |
| IP Rating | IPX4 |
| Typical Uses | Law Enforcement, Household, Work |
| In the Box | Batteries, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX4 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Tail |
| Primary Material | Polymer |
| Secondary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 250 |
| Max Throw | 55 m (180 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | Battery w/ Charge Port |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.83 in (148 mm) |
| Head Diameter | 0.62 in (16 mm) |
| Body Diameter | 0.62 in (16 mm) |
| Weight | 1.7 oz (48 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| HTS Code | 851310 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.25 in |
| Width | 1 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.12 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
ASP Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime






