




















Fenix CL20R Pro USB-C Rechargeable Magnetic Camping Lantern - White, Red, and RGB - Includes 1 x 1900mAh Li-ion Battery Pack - Multiple Colorways
- Emits up to 1900 square feet of 180° lighting great for campsites
- White and RGB modes enable use as lantern or caution light
- Motion detector and 20min-shutoff functions help get a better night's sleep
- Recharge included battery via USB-C port or swap in 3 x AAAs
- Magnetic base and hanging loop provide carrying & mounting options
- IP Rating: IP65
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix CL20R Pro
Multicolor Rechargeable Camping Lantern
The Fenix CL20R Pro is a waterproof magnetic lantern with white and RGB light modes for hiking, camping, and more! Set it on a table, hang it from the integrated hook, or mount it on a metal surface for wide-reaching, 180-degree area illumination anywhere you go. The CL20R Pro is simple and intuitive to use thanks to its central switch control, which features a multipurpose ring light for power indication and ambient lighting.
Intelligent Power Options
Featuring a smart motion detector, it can preserve battery with auto-on and auto-shutoff perfect for tents (or bedrooms) after sunset. The CL20R Pro includes a strong lithium-ion battery pack that enables you to reach max runtimes. You can even charge up the battery pack on the drive to your trailhead or campsite with the USB-C port from vehicle port adapters, power banks, and more! In a pinch, just swap in 3x AAAs to get going again with no downtime!
| High | Med | Low | Moonlight | |
| Brightness | 400lumens | 130lumens | 30lumens | 1lumen |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 5.05*hours | 15hours | 32hours | 320hours |
| Red Constant-On | Red Flashing | RGB Chase | RGB Flow | Stepless RGB | |
| Brightness | 1.5lumens | 1.5lumens | 12lumens | 10lumens | 25lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 40hours | 80hours | 10hours | 10hours | 6.68hours |
| Red Constant-On | Red Flashing | RGB Chase | RGB Flow | |
| Brightness | 1lumen | 1lumen | 1lumen | 1lumen |
|---|
- Notable Features
- » Included 1900mAh li-ion battery pack provides runtimes reaching over 13 days for endurance adventures!
- » Super lightweight and easy to carry on a hiking pack thanks to the hanging loop
- » Over 50 white & multicolor LEDs packed beneath a curved diffuser for soft, wide-angle illumination made for the outdoors
- » Reduced eye strain great for extended use outdoors: anti-glare light emission, flicker-free constant output, and long-lasting red lighting modes
- » Flashing red mode and magnetic tail make this a great warning signal and underhood repair light for roadtrips
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-CL20R-PRO-GREEN |
| Series | CL (Camping Lantern) |
| Manufacturer Part Number | CL20R-PRO-GREEN |
| UPC | 6942870313245 |
| Primary Material | Plastic |
| Max Lumens (lm) | 400 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 3.15 in (80 mm) |
| IP Rating | IP65 |
| Typical Uses | Camping, Emergency, Fishing, Hiking, Outdoor |
| In the Box | Batteries, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP65 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Plastic |
Output Details
| Max Lumens | 400 |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FENIX-ARB-L1900 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 3.15 in (80 mm) |
| Width | 1.89 in (48 mm) |
| Height | 2.13 in (54 mm) |
| Weight | 0.28 oz (8 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| HTS Code | 851310 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.8 in |
| Width | 4.61 in |
| Height | 2.22 in |
| Shipping Weight | 0.28 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping



























