


























Fenix PD26R ACE USB-C Rechargeable LED Flashlight - 1300 Lumens - Luminus SFT25R - Includes 1 x 18350
- Pocket-carry flashlight with 1300 lumens + 1161ft beam
- SET switch to customize output settings for tasks at hand
- Quick USB-C recharging from wall adapters, power banks, & more
- Includes holster, lanyard, and pocket clip for multiple ways to carry
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Fenix PD26R ACE LED Flashlight
Bright Beam, Compact Carry
Looking for a compact EDC to bring anywhere? Check out the Fenix PD26R ACE! With a maximum 1300-lumen beam and 1161-foot beam, it’s built to light up hiking trails, campsites, job sites, and everything in between. Thanks to the form factor of 4 inches and 3.6 ounces and including a holster, lanyard, and pocket clip, this is one portable tool! Carry with you on your belt, in your pocket, or clipped to your bag with lightweight ease.
SET Switch Convenience
The PD26R ACE features a SET switch on the side of the light, so you can choose between 3 lighting presets. Whether you want instant access to Turbo mode, a quick toggle between Turbo, High, and Strobe, or full cycling through all output levels, the SET switch puts you in control. It’s perfect for professionals who need rapid, high-output illumination or quick strobe activation in critical moments. This Fenix light features a tactical tail switch as well, for your classic, one-handed operation that professionals will appreciate.
Mighty Power Source
Included with the PD26R ACE is a 1600mAh capacity lithium-ion battery, lasting over 23 straight days on the lowest mode. Have long-lasting energy while on the go, from long hikes to walking the dog when the sun goes down. Best of all, the light has an in-body USB-C port for convenient recharging from wall adapters, 12V car ports, computers, power banks, and more.
| Turbo | High | Medium | Low | Eco | Strobe | SOS | |
| Brightness | 1300lumens | 350lumens | 100lumens | 30lumens | 1lumens | 1300lumens | 30lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 1.03hours | 2.22hours | 8.58hours | 27.12hours | 556hours | - | - |
| Distance | 354meters | 190meters | 98meters | 54meters | 8meters | - | - |
| Intensity | 31404candela | 9025candela | 2443candela | 748candela | 19candela | - | - |
- Notable Features
- » Can fully charge in 2 hours or less via USB-C
- » The solid, heavy-duty construction survives extreme weather conditions and impacts, so it works through unforeseen circumstances
- » Battery level indication when booting up - stay aware of charge at a glance!
- » Strobe and SOS modes help in emergency or self-defense situations
- » Includes a two-way pocket clip for hands-free light on a hat brim!
Item Details
| Brand | Fenix |
| SKU | FENIX-PD26R-ACE |
| Series | PD (Professional Performance) |
| UPC | 6942870313207 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 1300 |
| Max Throw (m) | 354 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Color Temperature | 6500K |
| Length | 4.17 in (106 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Walking, Law Enforcement, Camping, Hiking, Work, Tactical, Outdoor |
| In the Box | Batteries, USB Cable, Lanyard, Spare O-ring(s), Holster, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 1300 |
| Max Throw | 354 m (1161 ft) |
| Color Temperature | 6500K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | FENIX-ARB-L18-1600 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.17 in (106 mm) |
| Head Diameter | 1.05 in (27 mm) |
| Body Diameter | 0.97 in (25 mm) |
| Weight | 0.22 oz (6 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | CN |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.96 in |
| Width | 3.31 in |
| Height | 1.38 in |
| Shipping Weight | 0.225 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Fenix Limited Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






























