


























Klarus E5 Ultra Magnetic Flat-Light - Spot, Flood, and Red Light - USB-C Rechargeable 1400mAh Li-ion Battery - Multiple Colorways
- Flat-light with spot, flood & red sources for home and work tasks
- Steel clip and magnetic tail for daily carry and hands-free use
- Upgraded with an intuitive button + slide switch control system
- Recharge via USB-C from power banks, car ports, and more
- IP Rating: IPX4
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Klarus E5 Ultra Multi-Source Flat Flashlight
Ultra-Versatile
The Klarus E5 Ultra provides stronger spot, flood, and red light outputs than ever before to provide a reliable, portable task light. The E5 Ultra can cast up to 800 lumens over 420 feet away thanks to its main dual SFT-12R LEDs, with a COB light on the side for wide-area red or white lighting. Auxiliary strobe and red flashing modes aid in emergency situations, and all of the light's outputs are quickly accessible with the push-button and slider switch controls.
Ultra-Durable
The durable build is drop-resistant and IPX5 waterproof for use outdoors, and you can recharge the upgraded onboard battery from any USB-C power source. With the light's deep-carry clip and magnetic tail, the E5 Ultra can even be used hands-free attached to a cap, vest, or metal surface!
| Turbo | High | Medium | Low | Strobe | |
| Brightness | 800lumens | 300lumens | 110lumens | 30lumens | 500lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 15seconds | 4hours | 5hours | 16.5hours | - |
| Distance | 120meters | 89meters | 43meters | 24meters | - |
| Intensity | 4,000candela | 2,000candela | 480candela | 152candela | - |
| Turbo | High | Medium | Low | Red High | Red Low | Red Strobe | |
| Brightness | 650lumens | 400lumens | 80lumens | 30lumens | 30lumens | 5lumens | 30lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3.5hours | 4hours | 7.5hours | 14.5hours | - | - | - |
| Distance | 35meters | 28meters | 13meters | 9meters | 8meters | 4meters | - |
| Intensity | 320candela | 212candela | 45candela | 25candela | 16candela | 4candela | - |
- Notable Features
- » Forged from a single piece of aircraft aluminum to provide heavy-duty shock and weather resistance
- » Battery capacity enhanced by 280% to provide runtimes reaching 16.5 hours straight
- » More robust than previous generations, yet more compact and lighter than a smartphone
- » Clip enables hands-free illumination mounted on a cap brim or shoulder strap
- » Works while plugged into a power source - great for camping and power outages
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-E5-ULTRA-GREEN |
| Series | E |
| Manufacturer Part Number | E5-ULTRA-GREEN |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 120 |
| Rechargeable | Yes |
| Switch | Side Switch and Slider |
| Length | 4.3 in (109 mm) |
| IP Rating | IPX4 |
| Typical Uses | Every Day Carry, Fishing, Hiking, Household, Travel, Walking, Work |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX4 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Side Switch and Slider |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 120 m (394 ft) |
Power Details
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.3 in (109 mm) |
| Width | 1.1 in (28 mm) |
| Height | 0.45 in (11 mm) |
| Weight | 2.47 oz (70 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| HTS Code | 851310 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4.5 in |
| Width | 1.25 in |
| Height | 0.85 in |
| Shipping Weight | 0.16 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
Reviews
Your cart is currently empty.
Start Shopping

































