




















Klarus MT07 Professional 20-in-1 Multi-Tool
- 20-in-1 multi-tool pliers with wire cutters, blade, glass breaker, & more!
- Rugged 30Cr13 stainless steel design resists breakage and corrosion
- Ruler, pry tool, & Philips screwdriver are essential for DIY projects
- Includes pocket clip and sheath to bring with you anywhere
- Tool Type: Multi-Tools
- Color: Silver
- Overall Length: 4.17 in (106 mm)
Recently viewed
Description
Klarus MT07
20-in-1 Tool for Your Line of Work!
From job sites to campfires, the Klarus MT07 is your go-to sidekick. Built with 30CR13 tool steel, the MT07 is 60% tougher than your average storebought multi-tool to stand up to tough jobs for the long haul. The included glass breaker can help you escape in emergency situations, and the bottle opener function will help you unwind after a long day. With a double-tooth saw, rope cutter, and Phillips Screwdriver, master your DIY projects like a pro and set up the perfect campsite. Medical professionals will appreciate the included trauma shear scissors, with high hardness that easily cuts through gauze.
Stable, Compact, and Lightweight
One of the best additions to the Klarus MT07 is the Dual-Lock system. Not only do the main blade and scissors have a liner lock, but the inner tools have a lockback system, ensure simple button-press safety in everyday use. When closed, the MT07 has a 4.2" length and is just under 10 ounces, for a lightweight design to carry through all adventures. Featuring an included sheath and a simple-carry pocket clip, you have even more convenience by your side. Clip to pockets, tactical belts, MOLLE webbing, and much more!
- Notable Features
- » Features a one-of-a-kind topographic map design on the handle
- » Glass breaker helps escape out of windows in emergency situations
- » Wire cutters assist with critical electrical work and repair
- » Features an awl for professional craftsmen like carpenters
- » Most included tools can be opened, closed, and operated single-handedly
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-MT07 |
| MPN | MT07 |
| UPC | 1 |
| Tool Type | Multi-Tools |
| Color | Silver |
| Activity | Backpacking, Camping, Garage, Household, Recreation, Survival, Work |
| Multi-Tool Count | 20 |
| Multi-Tool Tools | Regular Pliers, Needlenose Pliers, Standard Wire Cutters, Hard-Wire Cutters, Main Blade, Secondary Blade, Awl, Rope Cutter, Can Opener, Bottle Opener, File, Ruler, Nail Puller, Double-Tooth Saw, Scissors / Trauma Shears, Glass Breaker, Wire Stripper, Pry Tool, Philips Screwdriver |
| In the Box | Holster, User Manual |
Specifications
| Blade Edge | Multi-Tools |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Hardness | HRC52±2 |
| Locking Mechanism | Liner Lock / Lock-Back |
| Multi-Tool Count | 20 |
| Multi-Tool Tools | Regular Pliers, Needlenose Pliers, Standard Wire Cutters, Hard-Wire Cutters, Main Blade, Secondary Blade, Awl, Rope Cutter, Can Opener, Bottle Opener, File, Ruler, Nail Puller, Double-Tooth Saw, Scissors / Trauma Shears, Glass Breaker, Wire Stripper, Pry Tool, Philips Screwdriver |
| Sheath Included | Yes |
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC, RoHS |
Unit Dimensions
| Overall Length | 4.17 in (106 mm) |
| Closed Length | 4.17 in (106 mm) |
| Weight | 9.88 oz (280 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC, RoHS |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.17 in |
| Width | 3.54 in |
| Height | 2.87 in |
| Shipping Weight | 0.62 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 1 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
























