




























Klarus X1-V3 Tactical Flat Flashlight - 4,200 Lumens - USB-C Rechargeable 2700mAh Li-ion Battery - Slimline or Tactical Ring Versions
- Dual-LED, ultra-slim tactical light with outputs up to 4,200 lumens
- Digital OLED screen displays remaining battery & current output at a glance
- USB-C rechargeable battery provides runtimes up to 80 hours straight!
- Steel bezel features 4x glass breakers, with knuckle ring option available
- Tailcap controls provide instant access to 5 most critical modes
- IP Rating: IPX6
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Klarus X1-V3 Military-Grade FlatLight
Your New & Improved Duty Light
The Klarus X1-V3 is a dual-LED tactical flat-light that produces an intense beam of light reaching 250+ yards! It can output up to 4,200 lumens, with essential low-light outputs and emergency modes to grant greater versatility. The X1-V3's optimized tail controls enable quick reactions and instant access to Turbo, Strobe, and more. The light features an easy-to-read OLED digital screen that displays multiple performance parameters for real-time updates on output and battery life. Check at a glance when it's time to head out and have the power you need for everything from nightly dog walks to long hikes, or your next shift at work!
Tough + Rechargeable
The li-ion battery has a 20% higher capacity than the previous generation model, providing longer runtimes. Recharge via the simple, in-body USB-C port from computers, car ports, or power banks on the go. Slimmer than a pocket lighter, you can carry this light anywhere with its pocket clip. The X1-V3's durable body is forged from a single piece of military aircraft metal that provides IPX6 waterproofing and shock resistance. Shine through rainstorms, demanding worksites, and tough conditions with this ultra-slim flashlight!
| Turbo | High | Medium High | Medium | Low | Moonlight | Strobe | SOS | Beacon | |
| Brightness | 4,200lumens | 2,200lumens | 1,200lumens | 200lumens | 65lumens | 15lumens | 2,200lumens | 300lumens | 400lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 15seconds | 5hours | 6hours | 12hours | 20hours | 80hours | - | - | - |
| Distance | 230meters | 143meters | 104meters | 50meters | 30meters | 15meters | - | - | - |
| Intensity | 9,360candela | 5,124candela | 2,724candela | 584candela | 180candela | 60candela | - | - | - |
- Notable Features
- » Knuckle Ring Version is great for tactical, law enforcement, and search & rescue, while Slimline Version can be better for EDC, Work, and Outdoor use
- » Can charge from 0-100% in 2 hours via power banks, computers, and car ports for greater portability
- » Just double-tap the red button to lock and unlock the light easily
- » Backlit display is easy to read in dark, able to show: lumens + battery, strobe, charging indicator, lockout, or proximity warning
- » Built-in proximity sensor downshifts brightness when the light is blocked for greater safety
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-X1K-V3 |
| Series | X |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 4200 |
| Max Throw (m) | 230 |
| Rechargeable | Yes |
| Switch | Dual Tailcap |
| Length | 5.81 in (148 mm) |
| IP Rating | IPX6 |
| Typical Uses | Camping, Every Day Carry, Hiking, Household, Tactical, Work |
| In the Box | USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX6 |
| Drop Resistance | 3.28 ft (1 m) |
| Switch | Dual Tailcap |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 4200 |
| Max Throw | 230 m (754 ft) |
Power Details
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.81 in (148 mm) |
| Width | 1.26 in (32 mm) |
| Height | 0.57 in (14 mm) |
| Weight | 4.41 oz (125 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.5 in |
| Width | 1.5 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.29 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use
































