























Klarus XT2CR Pro 2025 Next-Gen Tactical Flashlight - USB-C Rechargeable - 2,300 Max Lumens - Includes 1 x 18650 - Matte Black
- Fast-access tac-light with modes up to 2,300 lumens for missions & patrols
- Runs on 18650 or CR123A batteries for tactical versatility in the field
- High-speed USB-C port for charging from power banks, car ports, and more
- Also functions as a USB-powered lantern with no batteries required!
- IP Rating: IPX8
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Klarus XT2CR Pro (2025) Next-Gen Tactical Flashlight
Powerful Versatility
When you need a tactical flashlight that's ready for action, grab the upgraded Klarus XT2CR Pro (2025) and never look back. Its intense LED package provides a wide, uniform spot beam, with 2300-lumen Turbo & Strobe modes to handle daily patrols and critical missions alike. Emergency management modes include SOS and Beacon outputs for rescue and extraction signaling. Coming complete with a clip, lanyard, and holster, the new XT2CR Pro is easy to carry on duty for task lighting anywhere you go. This flashlight can aid in rescues and escapes thanks to its steel strike bezel and 3x glass-breaking points. Waterproof and shock-resistant, even Thor wouldn't stand a chance when you have the XT2CR Pro at your side.
Versatile Power
For power, a premium 18650 battery with the highest capacity available today is included for your convenience. With amazing strength and an incredible 4,000mAh, you can reach the highest brightness levels and runtimes reaching 72.5 hours straight. Charge the included battery via the USB-C port, pop in a pair of standard CR123A batteries to keep the light running... or you can just remove the battery and plug in to a power bank for constant camping or emergency lighting!
| Turbo | High | Medium | Low | Strobe | SOS | Beacon | |
| Brightness | 2,300lumens | 880lumens | 330lumens | 30lumens | 2,300lumens | 200lumens | 200lumens |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 3hours | 3.3hours | 7.5hours | 72.5hours | - | - | - |
| Distance | 360meters | 230meters | 138meters | 42meters | - | - | - |
| Intensity | 32,120candela | 13,000candela | 4,800candela | 440candela | - | - | - |
- Notable Features
- » New SFT-42R LED package emits a broad, clean beam reaching over 1,100 feet away, providing full situational awareness in a split-second
- » Features a stealthy anti-reflective matte black coating enhanced for tactical operations
- » Reinforced steel strike bezel with 3x embedded glass breakers for rescue & escape scenarios
- » Compatible with rail or barrel mounts and remote switches for tactical and hunting use on long arms
- » Shockproof dual-spring design keeps lighting consistent while light is rail-mounted
Item Details
| Brand | Klarus |
| SKU | KLARUS-XT2CR-PRO-2025 |
| Series | XT |
| UPC | 1 |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 2300 |
| Max Throw (m) | 360 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Dual Tailcap |
| Length | 5.16 in (131 mm) |
| IP Rating | IPX8 |
| Typical Uses | Every Day Carry, Emergency, Law Enforcement, Outdoor, Tactical, Work |
| In the Box | Batteries, Holster, Lanyard, Spare O-ring(s), USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IPX8 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Dual Tailcap |
| Primary Material | Anodized Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 2300 |
| Max Throw | 360 m (1181 ft) |
| Peak Intensity (cd) | 32120 |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Included Model | KLARUS-18GT-40 |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 5.16 in (131 mm) |
| Head Diameter | 1.02 in (26 mm) |
| Body Diameter | 1.0 in (25 mm) |
| Weight | 5.06 oz (143 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| HTS Code | 851310 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 5.5 in |
| Width | 1.25 in |
| Height | 1.25 in |
| Shipping Weight | 0.35 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Klarus 5 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use



























