


























Nitecore EDC09 Adjustable Angle USB-C Rechargeable LED Flashlight - 1600 Lumens - Uses Built-in 1100mAh Li-ion Battery Pack
- High CRI, multi-color temperature flat flashlight for work
- Rotating head allows for right-angle flashlight operation
- User-friendly dual control scheme adjusts color temp and brightness modes
- Simple USB-C port to charge in a flash!
- IP Rating: IPX6
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Nitecore EDC09
High CRI and Rotating Head
Nitecore has brought their EDC series to another level with the Nitecore EDC09! The EDC09 becomes a right-angle flashlight in seconds with its 102° rotating head. Couple that with High CRI output and you get accurate colors and fine detail, ideal for electrical work, automotive repair, and other close-up tasks. With three color temperature options, you have the exact brightness settings you need for up-close inspections or surveying a worksite. When you need raw power, the cool white beam emits an astonishing 1,600-lumen, 167-yard output fit for camping, hiking, and tackling late‑night projects.
Super Flat Masterclass
The ultra-slim design is here to stay. With a width of 2/3 of an inch and a weight of 4 ounces, this is one flat EDC tool that fits easily in your pocket. The pocket clip and magnetic tail let you mount the EDC09 on a shirt, backpack, or metal surface for reliable hands-free lighting, perfect for repairs or tight-space tasks. Switching modes is refreshingly simple: tap the ‘M’ Button to cycle color temperature or output the Warning Flash, which helps in emergencies and self-defense. We are big fans of the smooth sliding switch underneath, which lets your thumb glide to the perfect brightness level instantly.
Battery Power Made Easy
The EDC09’s internal 1,100mAh battery is built for long days and longer nights. You have up to 250 hours of runtime on its lowest mode, helping you through camping expeditions and long work shifts! Then, after a long day at work, you can recharge quick and easy by plugging it into any USB port. The EDC09’s convenient USB-C port lets you recharge from an outlet, power bank, car adapter, or other USB source at home or on the go!
| High | Mid | Low | Ultralow | Warning Flash | |
| Brightness | *1,600lumens | 200lumens | 50lumens | 1lumens | 200lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.25hours | 2.75hours | 13hours | 250hours | - |
| Distance | 153meters | 57meters | 26meters | 4meters | - |
| Intensity | 5,899candela | 819candela | 170candela | 5candela | - |
| High | Mid | Low | Ultralow | Warning Flash | |
| Brightness | *1,450lumens | 180lumens | 40lumens | 1lumens | 200lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.25hours | 2.75hours | 13hours | 250hours | - |
| Distance | 147meters | 52meters | 23meters | 4meters | - |
| Intensity | 5,474candela | 699candela | 137candela | 5candela | - |
| High | Mid | Low | Ultralow | Warning Flash | |
| Brightness | 1,050lumens | 150lumens | 32lumens | 1lumens | 200lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 2.25hours | 2.75hours | 13hours | 250hours | - |
| Distance | 125meters | 48meters | 21meters | 3meters | - |
| Intensity | 3,955candela | 529candela | 112candela | 4candela | - |
- Notable Features
- » Includes a battery indicator to let you know when it's time to recharge
- » 5Hz Warning Flash mode acts as a signaling beacon to let others aware of your position
- » A diffuser is included in the packaging for more soft and ambient lighting, great for your campsite
- » IPX6 water resistance can survive heavy rainstorms
- » Stainless steel shell and PVD coating result in a 2-meter impact resistance that protects from accidents outdoors
- » Swap between 6500K cool white, 4500K neutral white, and 3000K warm white light outputs with the 'M' switch
- » Dual TIR optical lenses create soft, uniform light on every output mode
Item Details
| Brand | Nitecore |
| SKU | NITECORE-EDC09 |
| Series | EDC (Everyday Carry) |
| Manufacturer Part Number | EDC09 |
| UPC | 6952506497218 |
| Color | Black |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Max Lumens (lm) | 1600 |
| Max Throw (m) | 153 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Slide Switch and Mode Switch |
| Light Color | Cool White / Neutral White / Warm White |
| Color Temperature | 6500K / 4500K / 3000K |
| Length | 4.25 in (108 mm) |
| IP Rating | IPX6 |
| Typical Uses | Emergency, Camping, Hiking, Outdoor, Work |
| In the Box | USB Cable, Lanyard, Diffuser |
Specifications
| IP Rating | IPX6 |
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Slide Switch and Mode Switch |
| Primary Material | Stainless Steel |
Output Details
| Max Lumens | 1600 |
| Max Throw | 153 m (502 ft) |
| Peak Intensity (cd) | 5899 |
| Light Color | Cool White / Neutral White / Warm White |
| Color Temperature | 6500K / 4500K / 3000K |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 4.25 in (108 mm) |
| Width | 1.34 in (34 mm) |
| Height | 0.94 in (24 mm) |
| Weight | 4.02 oz (114 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 851310 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 6.25 in |
| Width | 3.34 in |
| Height | 2.94 in |
| Shipping Weight | 1.0 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Nitecore 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






























