











Olight iUltra USB-C Rechargeable Keychain Flashlight - 80 Lumens - Uses Built-in 80mAh Li-ion Battery Pack - Olive Green
- Compact, everyday-ready light that fits right on your keychain
- Pull to shine instantly and snap back to turn it off
- Recharge on the go from any USB-C source with the easy flip-cover design
- Magnetic base allows hands-free use for quick tasks
- IP Rating: IPX6
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight iUltra Rechargeable Keylight
Powerful Light Meets Everyday Convenience
The Olight iUltra provides surprising brightness and versatility in a handy keychain sized profile. This compact light's clean 92-foot beam helps handle everyday tasks with ease, from lighting a path at night to checking equipment or finding items in hard-to-see spaces.
Easy Charging and Hands-Free Use
The iUltra offers simple, worry-free power with its convenient USB-C flip-cover charging system, allowing you to recharge from nearly any power source whenever you need it. When your hands are occupied, the magnetic base lets you place the light on metal surfaces for steady, hands-free illumination that stays right where you need it. The iUltra is designed to make your daily routine simpler, safer, and more efficient.
| High | |
| Brightness | 80lumens |
|---|---|
| Runtime | 50minutes |
| Distance | 92feet |
- Notable Features
- » Proprietary OAL meta build is beyond military grade, resistant impact, wear, rainstorms, and more
- » Perfect pairing with car keys, providing both a safety and repair light for everyday use
- » Directly plugs into USB-C computer ports, charging adapters, and power banks to charge
- » Casts a soft, uniform light beam 30 years long for pathfinding and seeing hazards
- » Magnetic tail cap for secure daily carry and hands-free lighting options
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-I-ULTRA-OLIVE-GRN |
| UPC | 6977261693354 |
| Primary Material | Aluminum |
| Max Lumens (lm) | 80 |
| Max Throw (m) | 92 |
| Rechargeable | Yes |
| Length | 2.3 in (58 mm) |
| IP Rating | IPX6 |
| Typical Uses | Everyday Carry, Emergency, Household, Walking |
| In the Box | User Manual, Key Ring |
Specifications
| IP Rating | IPX6 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Primary Material | Aluminum |
Output Details
| Max Lumens | 80 |
| Max Throw | 92 m (302 ft) |
Power Details
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 2.3 in (58 mm) |
| Body Diameter | 0.65 in (17 mm) |
| Weight | 0.71 oz (20 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| HTS Code | 85131020 |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use















