












































Olight Sphere C Rechargeable LED Lantern - 75 Lumens - Uses Built-in 700mAh Li-ion Battery Pack - Clear or Stellar Sky
- 360° white and RGB lighting in a lightweight, 2" profile
- Operate with ease, either by hand or with the app
- Long-lasting li-ion battery with runtimes reaching 40 hours
- Rapid recharging via a universal, waterproofed USB-C port
- Hands-free mounting on metal surfaces via magnetic base
- IP Rating: IP56
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Olight Sphere C
Mini-Sphere Magnetic Lantern with White & RGB Light
For a palm-sized futuristic lantern good for use indoors or outside, look no further than the Olight Sphere C! Its transparent polycarbonate shell enables 360° lighting in white, red, or multicolor modes, bringing light and fun to daily routines and special occasions. Brightness levels max out at 75 lumens, making it easy to see immediate surroundings without being too bright to look at. The construction of the Sphere C makes it great for families, since it is sealed, portable, and durable, in addition to having a magnetic base for hands-free mounting on metal surfaces like a refrigerator door or side of a vehicle.
Unlock More with App Connectivity!
The Sphere C was built with Bluetooth wireless connectivity, allowing you to link it to any smart device with the Olight app. For those who prefer classic control by hand, you can manually control the light quality with 7 outputs and stepless dimming. When paired via the app, there are over 20 intuitive light settings available, including aesthetic themes, music rhythm syncing, and a handy countdown timer mode! The app also enables group control with up to 100 other lights and real-time battery status monitoring.
USB-C Rechargeable
The lithium-ion rechargeable battery at the core of the Olight Sphere C provides long-lasting and reliable performance in a broad temperature range. An integrated, waterproofed USB-C port supplies rapid charging using a familiar cord that everyone has at home. The 700mAh capacity makes it possible for the Sphere C to reach runtimes of 40 hours on the low white light mode. To keep track of your battery status, the light offers live battery status at a glance in the app as well as a visual indicator every time the light is turned off.
| White Light High | White Light Low | Red Light High | Red Light Low | Red Flash High | Red Flash Low | Colored Lights High | Colored Lights Low | |
| Brightness | 75 ⥊ 22.5lumens | 1lumen | 11 ⥊ 2.2lumens | 0.5lumens | 2 ⥊ 0.4lumens | 0.5lumens | 10lumens | 1lumen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 100 + 150minutes | 40hours | 200 + 180minutes | 22hours | 580 + 320minutes | 25hours | 5hours | 15hours |
- Notable Features
- » Outputs up to 75 lumens emit omni-directional light yet remains easy to look at for an enjoyable illumination experience
- » Rechargeable battery offers runtimes up to 40 continuous hours and can be powered up by simple USB-C connection
- » Use around the house, in the car, or out the wild thanks to the wide variety of output modes and its durable construction
- » Track power level at a glance in the app and with the intuitive battery indicator light that flashes when the light is turned off
- » Fun, user-friendly app access makes this light great for families, serving as an all-in-one game center, countdown timer, and light source for daily use or emergencies
- » Clear polycarbonate shell is provides 360° "Full-Sphere Illumination" and reliably resists sand, water, dust, snow, and impacts so you can use it anywhere, anytime
Item Details
| Brand | Olight |
| SKU | OLIGHT-SPHERE-C |
| Manufacturer Part Number | SPHERE-C |
| UPC | 6977261692302 |
| Color | Clear |
| Primary Material | Polycarbonate |
| Max Lumens (lm) | 75 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Light Color | Warm / Cool White |
| IP Rating | IP56 |
| Typical Uses | Camping, Fishing, Household, Outdoor |
| In the Box | Batteries, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP56 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Polycarbonate |
Output Details
| Max Lumens | 75 |
| Light Color | Warm / Cool White |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Height | 2.15 in (55 mm) |
| Head Diameter | 2.36 in (60 mm) |
| Body Diameter | 2.36 in (60 mm) |
| Weight | 3.28 oz (93 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, CE, FCC |
| Country Of Origin | China |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 4 in |
| Width | 4 in |
| Height | 4 in |
| Shipping Weight | 0.255 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty |
Olight Lifetime Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




















































