



Rayovac Ultra Pro AL-AAA-24 1.5V Alkaline Button Batteries - 24 Pack
- 1.5 Volts of power and efficient discharge rate makes these batteries perfect for home, office, or industrial appliances
- Rayovac is the brand to use when in search of reliable and powerful batteries
- Operable in extreme weather conditions, so climate is never an issue
- 10 Year Shelf Life ensures that batteries are always ready in a pinch
- Size: AAA
- Voltage: 1.5
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Rayovac AAA Ultra Pro Alkaline Batteries - 24 Pack
If you're looking for a reliable and economic way to power your electronics, look no further than the Rayovac AAA Ultra Pro Alkaline Battery. With a nominal voltage of 1.5 Volts and an efficient discharge rate, these cells deliver the power needed for demanding devices like flashlights and toys and the longevity required for low-drain items like remotes and clocks. Able to function well over a wide range of temperatures, these cells can be used just about anywhere! The 24 AAAs have a remarkable shelf life of 10 years and come in a convenient close-able plastic container, so they're easy to keep around the house for later use.
Specifications:
- Package Quantity: 24 Cells
- Battery Size: AAA
- Battery Chemistry: Alkaline
- Nominal Voltage: 1.5V
- Operating Temperature: -20°F to 130°F (-30°C to 55°C)
- Shelf Life: 10 Years
-
Dimensions:
- Length - 1.75" (44.5 mm)
- Diameter - 0.41" (10.5 mm)
- Weight: 0.4 oz. (11.0 g)
- UPC: 012800507986
Item Details
| Brand | Rayovac |
| SKU | RAYOVAC-ALAAA-24 |
| Series | Ultra Pro |
| MPN | ALAAA-24F |
| UPC | 012800507986 |
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Contractor Pack |
| QTY Per Package | 24 |
| Master Case | 288 |
| Inner Box | 12 Packs of 24 Each |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | AAA |
| Voltage | 1.5 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 24A, 24D, 24LF, 3AAA, 824, AAA, AL-AAA, AM4, E92, EN92, FR03, K3A, L92, LR03, LR03XWA, MN2400, MX2400, PC2400, R03, Triple A, UM4 |
Unit Dimensions
| Length | 1.752 in (45 mm) |
| Diameter | 0.413 in (10 mm) |
| Weight | 0.388 oz (11 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.6 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Contractor Pack |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use







