

Renata CR1220-MFR-SC2 35mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- 3-Volt lithium coin cell battery for watches + precision electronics
- Long shelf life made possible by low self-discharge design
- Broad operating temperature for different applications & environments
- Equivalents: 1220, 5012LC, AWI L04, BR1220, DL1220, ECR1220, KCR1220, LM1220, Seiko SB-T13, Timex PA
- Size: CR1220
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 35
Recently viewed
Description
Renata CR1220
Lithium Primary Coin Cell w/ 3V, 35mAh Power Profile
Power your compact electronics with Renata CR1220 lithium coin cells, delivering a reliable 3V output in a slim, space-saving form factor ideal for watches, key fobs, medical devices, and memory backup applications. Designed with Li/MnO2 chemistry, it offers long service life, excellent voltage stability, and very low self-discharge (<1% per year) for dependable performance over time. Manufactured by Renata, this battery meets IEC 60086 standards for consistent quality and reliability.
- Notable Features
- » Diverse applications include timepieces, key fobs, remote controls, medical devices, and memory backup units
- » 2-pack can power double the devices or give you a backup with 10yr shelf life
- » Simple retail card packaging is safe to store for later use
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR1220-MFR-SC2 |
| MPN | CR1220-MFR-SC2 |
| Size | CR1220 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 35 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR1220 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 35 |
| Max. Discharge Rate | 1mA |
| Equivalent Types | 1220, 5012LC, AWI L04, BR1220, CR1220, DL1220, ECR1220, KCR1220, LM1220, Seiko SB-T13, Timex PA |
Unit Dimensions
| Height | 0.08 in (2 mm) |
| Diameter | 0.49 in (12 mm) |
| Weight | 0.03 oz (1 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, IEC |
| HTS Code | 850650 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.75 in |
| Width | 1 in |
| Height | 0.25 in |
| Shipping Weight | 0.004 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





