

Renata CR1616-SC2 50mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- Lithium Primary CR1616 battery for portable devices
- Great to use in applications such as handheld, medical, and household devices
- Compact size with 50mAh Capacity and 3 Volts
- High-quality battery that retains capacity efficiently when stored
- Size: CR1616
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 50
Recently viewed
Description
Renata CR1616-SC2 Coin Cell Batteries
These Renata CR1616 batteries are useful in many different applications in an increasing variety of portable devices in computer, automotive, telecommunications, and medical industries. Renata lithium batteries are made from high quality delivering the best performing batteries. Coming from a renowned brand, these batteries have a high-capacity retention on storage meaning users do not have to replace them right away after storing them. Choose Renata for your battery needs and reach peak performances!
- Notable Features
- » Equivalent: Energizer CR1616, CR/BR1616, Rayovac CR1616, Duracell DL1616, Timex YA, Citizen 280-209, I.E.C CR1616
- » Chemistry: Lithium
- » Voltage: 3V
- » Battery Size: CR1616
- » Capacity: 50mAh
- » Diameter: .62" 16mm
- » Height: .06" 1.6mm
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR1616-SC2 |
| MPN | CR1616-SC2 |
| Size | CR1616 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 50 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR1616 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 50 |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1616, 5021LC, AWI L11, AWI L28, BR1616, CR1616, Citizen 280-209, DL1616, ECR1616, KCR1616, LM1616, Timex YA |
Unit Dimensions
| Height | 0.06 in (2 mm) |
| Diameter | 0.62 in (16 mm) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2 in |
| Width | 2 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.1 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





