

Renata CR2016-MFR-SC4 90mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 4 Piece Retail Card
- 3V CR2016 lithium coin cell for watches, key fobs & small electronics
- Long shelf life (up to 10 years) with low self-discharge
- Reliable, stable power from a trusted battery brand
- Equivalents: 2016, 5000LC, AWI L10, BR2016, BR2016-1W, CR2016, CR2016-1W, Citizen 280-202, Citizen 280-204, Citizen 280-206, DL2016, ECR2016, KCR2016, KL2016, LF-1/4V, LM2016, Seiko SB-T11, Timex FA
- Size: CR2016
- Voltage: 3
- Rechargeable: No
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 90
Recently viewed
Description
Renata CR2016
Reliable Lithium Battery
Renata lithium batteries are known for supplying power to a number of applications in portable devices ranging from computer, automotive, telecommunications, and medical industries. These batteries are known for their reliability thanks to their high capacity retention on storage. The Renata CR2016 has a 90mah capacity with a self discharge rate of 1% when stored from -30 - +85°C per year, ensuring accessible use after long-term storage.
- Notable Features
- » Equivalent: Energizer CR/BR2016, Varta CR2016, Rayovac CR/BR2016, Duracell DL2016, Timex FA, Citizen 280-202/4/6, Seiko SB-T11 I.E.C CR/BR2016
- » Lithium chemistry is reliable and provides long lasting use to device
- » Diameter: .78" / 20mm
- » Height: .06" / 1.6mm
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2016-MFR-SC4 |
| MPN | CR2016-MFR-SC4 |
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2016 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 90 |
| Max. Discharge Rate | 3mA |
| Equivalent Types | 2016, 5000LC, AWI L10, BR2016, BR2016-1W, CR2016, CR2016-1W, Citizen 280-202, Citizen 280-204, Citizen 280-206, DL2016, ECR2016, KCR2016, KL2016, LF-1/4V, LM2016, Seiko SB-T11, Timex FA |
Unit Dimensions
| Height | 0.06 in (2 mm) |
| Diameter | 0.78 in (20 mm) |
| Weight | 0.06 oz (2 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, IEC |
| HTS Code | 850650 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.75 in |
| Width | 1 in |
| Height | 0.25 in |
| Shipping Weight | 0.014 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





