

Renata CR2032-MFR-SC4 255mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 4 Piece Retail Card
- CR2032 coin cell battery ideal for watches, key fobs, fitness trackers, and medical devices
- Lithium primary chemistry provides reliable, long-lasting power
- 225mAh capacity provides reliable runtimes in low drain devices
- Excellent shelf life with strong capacity retention during storage
Recently viewed
Description
Renata CR2032 Coin Cell Battery
Lithium Primary, 225mAh Capacity, 3V Voltage
The Renata CR2032 is a lithium primary coin cell battery designed for small, everyday electronics like watches, key fobs, fitness trackers, medical devices, and other compact gadgets. With a 225mAh capacity, this battery delivers reliable, long-lasting power for devices that depend on consistent performance. Renata is known for producing high quality batteries that meet strict performance standards and provide dependable energy. These batteries also feature excellent capacity retention during storage, allowing them to hold their charge over time so you can keep extras on hand without worrying about frequent replacements. Renata continues to provide reliable power solutions for everyday handheld devices.
Equivalent: Energizer CR/BR2032, Maxell CR/BR2032, Varta CR2032, Rayovac CR2032, Duracell DL2032, Timex NA, Citizen 280-205, Seiko SB-T15 I.E.C CR2032
- Notable Features
- » Chemistry: Lithium
- » Voltage: 3V
- » Battery size: CR2032
- » Capacity: 225mAh
- » Diameter: 0.78" 20mm
- » Height: 0.12" 3.2mm
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2032-MFR-SC4 |
| MPN | CR2032-MFR-SC4 |
| Size | CR2032 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 225 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 4 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2032 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 225 |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 2032, 5004LC, AWI L14, BR2032, BR2332, CR2032, CR2332, DL2032, EA2032C, ECR2032, L2032, LF1/2V, LM2032, RFA-35, Seiko SB-T15 |
Unit Dimensions
| Height | 0.12 in (3 mm) |
| Diameter | 0.78 in (20 mm) |
| Weight | 0.16 oz (5 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2 in |
| Width | 2 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.02 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





