
Renata CR2430-SC2 285mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- 3V lithium coin cell offers reliable power in small electronics
- 285mAh capacity perfect for low-drain devices
- Self-discharge rate of 1% per year with right conditions
- Perfect fit in watches, key fobs, remotes, and more
- Size: CR2430
- Voltage: 3
- Chemistry: Lithium
- Capacity (mAh): 285
Recently viewed
Description
Renata CR2430 3V Lithium Battery
3V, 285mAh Capacity
Renata lithium batteries are used for different applications in an increasing variety of portable devices as well as the computer and automotive industries, telecommunications and medical industry. Renata lithium batteries meet the highest quality standards and offer excellent reliability. Manufacturing high quality batteries with high capacity retention on storage, Renata continues to provide reliable power sources for many handheld devices. These CR2430 batteries are an optimal fit in watches, key fobs, medical devices, keyless entry remotes, home security systems, and much more!
- Notable Features
- » Now in childproof packaging for added safety!
- » Equivalent: Rayovac CR2430, Duracell DL2430, Energizer CR2430, AWI L20
- » 285mAh capacity perfect for low-drain portable devices
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2430-SC2 |
| MPN | CR2430-SC2 |
| Size | CR2430 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 285 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 (Lithium Manganese Dioxide) |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2430 |
| Voltage | 3 |
| Capacity (mAh) | 285 |
| Max. Discharge Rate | 4mA |
Unit Dimensions
| Height | 0.12 in (3 mm) |
| Diameter | 0.96 in (24 mm) |
| Weight | 0.14 oz (4 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2.12 in |
| Width | 2.96 in |
| Height | 2.96 in |
| Shipping Weight | 0.018 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime




