

Renata CR2450N-SC2 540mAh 3V Lithium Primary (LiMNO2) Coin Cell Battery - 2 Piece Retail Card
- 3 volts of power will power up devices far longer than other batteries
- Lithium chemistry provides high capacity to power smaller devices for security or medical purposes
- 10 year shelf life assures that back-ups are fresh and ready to go at any time
- Operable in various climates
Recently viewed
Description
Renata CR2450N 3V Lithium Batteries
3 Volt Power For Sensitive Electronics
The Renata CR2450N are powerful lithium coin cell batteries perfect for watches, toys, security/medical devices and more! With 3 Volts of power and an energy capacity of 540mAh, you'll find the quality of these batteries powering your devices far longer than competing coin cells. Renata coin cell batteries are packaged in small retail cards and store exceptionally well thanks to their lithium chemistry and 10 year shelf lives.
Equivalent: Duracell DL2450, DL2450B Eveready ECR2450 IEC CR2450 NEDA 5029LC Sanyo CR2450 Toshiba CR2450 Varta CR2450
- Notable Features
- » Chemistry: Lithium
- » Voltage: 3V
- » Battery size: CR2450N
- » Capacity: 540 mAh
- » Diameter: 0.96" (24.5 mm)
- » Height: 0.19" (5 mm)
CAUTION: These primary batteries are not rechargeable.
Item Details
| Brand | Renata |
| SKU | RENATA-CR2450N-SC2 |
| MPN | CR2450N-SC2 |
| Size | CR2450 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 540 |
| Chemistry | Lithium |
| Sub-Chemistry | LiMNO2 |
| Shelf Life | 10 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 2 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | CR2450 |
| Voltage | 3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Capacity (mAh) | 540 |
| Integrated Charge Port | No |
Unit Dimensions
| Length | 0.2 in (5 mm) |
| Height | 1.0 in (25 mm) |
| Diameter | 0.97 in (25 mm) |
| Weight | 0.3 oz (9 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 2 in |
| Width | 2 in |
| Height | 1 in |
| Shipping Weight | 0.2 lb |
Documents
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- Trusted and reliable; consistently rated as a top customer pick for LED flashlights
- Superior 1,600mAh capacity means longer runtimes and less frequent battery changes
- Optimized for both high and low drain devices
- State-of-the-art automated production lines ensure the highest quality and safety protections
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime





