


















Acebeam W35 USB-C Rechargeable Zoom LEP Flashlight - 800 Lumens - Includes 1 x 21700
- First-of-its-kind electronic zoom-able LEP flashlight
- Side switch enables one-handed control over beam size
- Spot beam reaches beyond 8,000ft- perfect for hunting & more
- USB-C rechargeable 21700 battery delivers long-lasting power for over 8 hours
- Strobe mode easily accessible for emergencies
- IP Rating: IP68
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Acebeam W35
The First of Its Kind
Acebeam's W35 is the first zoom-able LEP flashlight of its kind. An LC DEL (Liquid Crystal Diffractive Electro-Optic Lens) allows the W35 to utilize electronic focus of the beam. This means that with the touch of a button, you can contract the LEP's beam into a tight spotlight, or widen it to a flood beam. LEP flashlights are great tools for outdoor workers, hunters, and individuals in law enforcement, especially those who need to illuminate vast distances (you can read more about LEP flashlights here). The W35's one-hand operable zoom opens up a new world of opportunity for LEP lights. This feature proves especially useful for anyone who plans to use the light in tandem with other tools.
Illuminate Massive Distance
High-quality design enables the W35 to have a far-reaching throw of up to 8,530ft - that's over a mile and a half of distance. This spotlight beam is great for positive object identification over large distances. But outside of that, you can utilize 8 different brightness levels to illuminate any situation you find yourself in. The W35 ranges from 800 to 60 lumens across its maximum spot and maximum flood beams, giving you options to illuminate a large area or close up tasks as well. Strobe mode is easily accessible via the mode switch for rapid response in emergencies.
Rechargeable Power
The W35 is powered by a 21700 Li-ion battery, giving you rechargeable power. This high-powered battery includes protections against reverse polarity. And no need to worry about constant replacement batteries - the integrated USB-C port delivers a convenient, fast charge so you can save money on replacements and get back out in the field.
| Turbo | High | Med | Low | Strobe | |
| Brightness | 800 ⥊ 470lumens | 470lumens | 230lumens | 80lumens | 470lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 6 + 100minutes | 2hours | 4hours | 8.33hours | 3hours |
| Distance | 2,600meters | 2,050meters | 1,450meters | 850meters | 2,050meters |
| Intensity | 1,690,000candela | 1,050,625candela | 525,625candela | 180,625candela | 1,050,625candela |
| Turbo | High | Med | Low | Strobe | |
| Brightness | 570 ⥊ 350lumens | 350lumens | 180lumens | 60lumens | 350lumens |
|---|---|---|---|---|---|
| Runtime | 6 + 90minutes | 1.83hours | 3.66hours | 6.66hours | 2.83hours |
| Distance | 131meters | 101meters | 73meters | 45meters | 101meters |
| Intensity | 4,290candela | 2,550candela | 1,332candela | 506candela | 2,550candela |
- Notable Features
- » Rechargeable LEP flashlight
- » Side switch controls beam focus, so user can zoom from flood to spot with one hand
- » USB-C charge port integrated into body of flashlight for quick, convenient charging
- » IP68 weatherproofing and 1.5m drop resistance equips the W35 for rugged, outdoor use
- » Powered by one 21700 Li-ion battery with reverse polarity protections
- » Stainless steel strike bezel gives user ability to swiftly break glass
- » Circuitry contact points are gold-plated to encourage swift conductivity during use
Item Details
| Brand | Acebeam |
| SKU | ACEBEAM-W35 |
| Series | W |
| UPC | 6970526501128 |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
| Max Lumens (lm) | 800 |
| Max Throw (m) | 2600 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Length | 7.48 in (190 mm) |
| IP Rating | IP68 |
| Typical Uses | Hunting, Law Enforcement, Outdoor, Tactical |
| In the Box | Batteries, USB Cable, User Manual |
Specifications
| IP Rating | IP68 |
| Drop Resistance | 5 ft (1.5 m) |
| Switch | Tail and Side Switches |
| Primary Material | Aluminum Alloy |
Output Details
| Max Lumens | 800 |
| Max Throw | 2600 m (8528 ft) |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | USB-C |
Unit Dimensions
| Length | 7.48 in (190 mm) |
| Head Diameter | 2.36 in (60 mm) |
| Body Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Weight | 11.54 oz (327 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85131020 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.72 in |
| Width | 4.44 in |
| Height | 3.13 in |
| Shipping Weight | 1.27 lb |
Additional Details
| Packaging | Boxed |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use






















