

Rayovac Electronic KE 23A-1ZM 12V Alkaline Button Top Keyless Entry Battery - 1 Piece Retail Card (Mercury Free)
- Size: A23 / 21/23 / 23A
- Voltage: 12
- Rechargeable: No
- Chemistry: Alkaline
- Terminal Type: Button Top
Recently viewed
Description
Rayovac 23A Alkaline Keyless Entry Battery
Rayovac has you covered when it comes to powering your speciality devices and items. The Rayovac 23A Alkaline Keyless Entry Battery is perfect for devices such as keyless remotes, garage door openers, car alarms, watches, calculators and much more. This is one battery that you can count on because of its reliable and long-lasting power. The Rayovac 23A Alkaline Keyless Entry Battery provides you with maximum power and continuous energy, keeping your applications running for longer periods of time. Rayovac batteries last just as long as the other top brands and are an affordable power source that you can rely on.
Features:- Voltage: 12V
- Alkaline Chemistry
- Mercury free formula
- Reliable, affordable and long-lasting power source
- Provide high performance at a great price, keeping your speciality devices going strong
- Great for powering devices such as keyless remotes, watches, calculators, remote controls and more
Item Details
| Brand | Rayovac |
| SKU | RAYOVAC-KE23A-1ZM |
| MPN | KE23A-1ZM |
| UPC | 012800517145 |
| Size | A23 / 21/23 / 23A |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | No |
| Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 3 Years |
| Packaging | Retail Packaging |
| QTY Per Package | 1 |
| California Residents | see Prop 65 WARNINGS |
Specifications
| Size | A23 / 21/23 / 23A |
| Voltage | 12 |
| Battery Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Integrated Charge Port | No |
| Equivalent Types | 1811A, 21/23, 21/A23, 23, 23A, 23AE, 3LR50, 8LR23, 8LR932, A23, E23A, GP23A, K23A, KE23A, L1028, LR23A, LRV08, LRVO8, MN21, MN21/A23, V23GA |
Unit Dimensions
| Length | 1.102 in (28 mm) |
| Diameter | 0.406 in (10 mm) |
| Weight | 0.26 oz (7 g) |
Certifications & Transport
| Certifications/Standards | ANSI, Mercury-Free |
| Country Of Origin | China |
| HTS Code | 85061000 |
Packaging/Shipping Dimensions
| Shipping Weight | 0.02 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty | Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use





