
Streamlight Bandit Rechargeable LED Headlamp - 180 Lumens - Red with White LED - Includes Built-In 450mAh Li-Poly Battery Pack
- Batteries Included?: Yes
- Rechargeable: Yes
Recently viewed
Description
Streamlight Bandit Ultra Lightweight Headlamp
Weighs Less Than 2 Ounces
Extremely compact and perfect for running, work, and camping, the Streamlight Bandit Ultra Lightweight Headlamp can offer you a comfortable and bright solution to your hands-free lighting needs. The LED headlamp weighs 1.3 ounces and that is INCLUDING the headband. Additionally, this light comes with a hat clip that can attach to the front of almost any hat that features a brim. Utilizing Chip on Board (COB) technology, the Streamlight Bandit Ultra Lightweight Headlamp provides up to 180 bright Lumens that can easily light up your environment. 180 Lumens is the optimal output for runners because it is bright enough to illuminate the trail but not so bright that you will blind oncoming traffic.
Additionally, the Streamlight Bandit Ultra Lightweight Headlamp is run by an internal Lithium Polymer battery pack! The rechargeable battery pack is beneficial to campers, runners, and the average worker because you no longer have to be bogged down carrying spare batteries. Save money and the environment by recharging your headlamp instead of using a light that requires you to buy endless amounts of disposable batteries. The Streamlight Bandit Ultra Lightweight Headlamp is water resistant and comes with a 2-meter impact drop test rating. Take your Bandit with you anywhere without worrying about it breaking or being damaged.
Features:
- Lightweight and weatherproof makes this headlamp perfect for outdoor users and athletes who train in the dark
- Comes in Black, Yellow, Red, Blue**
- Charges in as little as 2.5 hours (Depending on the charging source)
- Battery Status indicator shines red when the battery is charging and green when the battery is charged
- Meets CE Certifications
- Comes with Streamlight's 24-month warranty
- Package includes:
- 61700 Yellow - 5" USB Cord, and an elastic head strap
- 61702 Black - 5" USB Cord, and an elastic head strap
- 61703 Yellow - 5" USB Cord, Rubber Hard hat strap, 3M Dual Lock, and an elastic head strap
- 61704 Blue** - 5" USB Cord, and an elastic head strap
- 61705 Red - 5" USB Cord, and an elastic head strap
Specifications:
- LED: Chip on Board (COB) LED technology
- Power Source: Includes 1 x Built-in Li-Polymer (Li-Poly) Battery Pack
-
Brightness Outputs:
- High 180 Lumens - 2 Hours
- Low 35 Lumens - 9.5 Hours
- Special Output (Flash Mode) 180 Lumens
- IPX Rating: IPX4
- Impact Resistance: 2 meters (6.56 ft.)
-
Dimensions:
- Length - 2.7" (68.58 mm)
- Width - 0.75" (19.05 mm)
- Height - 1.13" (28.70 mm)
- Weight (With Headband): 1.3 oz. (36.8 g)
Please Note: This item cannot be exported from the USA. Please do not place an order if you are located outside of the US. Exceptions can be made for APO/FPO and similar addresses with a US zip code.
**Some Options Are No Longer AvailableItem Details
| Brand | Streamlight |
| SKU | STREAMLIGHT-61705 |
| Series | Bandit |
| UPC | 080926617056 |
| Primary Material | Plastic |
| Max Lumens (lm) | 180 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries Included? | Yes |
| Switch | Body |
| Length | 2.7 in (69 mm) |
| In the Box | Batteries, USB Cable |
Specifications
| Drop Resistance | 6.6 ft (2 m) |
| Switch | Body |
| Primary Material | Plastic |
Output Details
| Max Lumens | 180 |
Power Details
| Batteries Included? | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Style | In-Body Rechargeable |
| Charge Connector | Micro USB |
Unit Dimensions
| Length | 2.7 in (69 mm) |
| Width | 0.75 in (19 mm) |
| Height | 1.13 in (29 mm) |
| Weight | 1.4 oz (40 g) |
Packaging/Shipping Dimensions
| Length | 8.2 in |
| Width | 4.69 in |
| Height | 2.07 in |
| Shipping Weight | 0.2 lb |
Additional Details
| Packaging | Retail Packaging |
| Warranty |
Streamlight 2 Year Warranty Battery Junction Warranty |
| Return Policy | Return Policy |
| Glossary | Flashlight Glossary |
Bright Buys
- Reliable lithium chemistry with a 10 year shelf life
- Regarded as one of the highest quality CR123A batteries on the market
- Used in LED flashlights, alarm systems, ranger finders and more
- Cells are lightweight, durable and ideal for long term storage
- Jacket style may vary
- Ideal for low-drain applications that require a primary battery to provide constant power
- 10-year shelf life - stock up for emergencies!
- The best choice for consistent power, great in low-drain devices like remotes
- Safe and reliable - capable of performing in high or low temperatures
- 11-in-1 card sized tool fits in your wallet or on a keychain!
- Packed with handy tools including a screwdriver & 7 wrench settings
- Serrated saw and straight-edge knife for quick cutting jobs
- Can + bottle openers for campsite meals or end-of-shift relaxation
- Four-channels saves time by charging multiple batteries at once.
- Capable of charging multiple chemistries by automatic battery detection.
- LCD display reveals the charging progress, battery type, voltage, and charging current.
- Automatic power-off function cuts off the current when charging is complete.
- Extremely compact and powerful EDC
- Max output of 3,000 lumens with a max throw of 229 meters
- Dual fuel and available with extender for use with a 26650
- Equipped with 4 x CREE XPG3 LEDs for maximum illumination
- 225mAh capacity drives long runtimes for watches and electronics
- CR2032 coin cells packed with 3V of power
- Convenient 6-piece retail card provides backup batteries
- Easily replaceable primary lithium cells
- Top recommended battery for Apple AirTags
- 3,000 lumens and a 250-meter throw - fierce illumination to light up your backyard
- Multiple output modes are accessible via easy side switch operation
- Strobe, SOS, and beacon modes offer distinct signaling capability
- High-capacity battery supports the light with a maximum 227-hour runtime
- Upgraded to output up to 3,100 lumens with a 1,000ft throw for optimal spotting!
- Offers fast, direct USB-C recharging from outlets, power banks, and more
- Ultra-slim design provides an easy-to-hold, simple EDC lighting solution
- OLED screen monitors performance, including charge level, brightness & beyond
- Pre-shrink wrapped Panasonic CR123A batteries great for OEM use & more
- 1550mAh high capacity keeps lights, alarms & more running longer
- Lithium cells with stable 3V output and strong discharge performance
- Storage life of up to 10 years ensures backups remain ready for use




